Дрекслер Мајер ќе отвори 4.000 работни места во Македонија

Од:

Германската компанија Дрекслер Мајер во понеделник со Владата ќе го потпише договорот за почнување со реализација на инвестицијата во Република Македонија вредна 30 милиони евра. Компанијата ќе отвори фабрика за производство на делови за Мерцедес, која ќе вработи 4.000 лица. Ова го најави премиерот Никола Груевски, кој рече дека станува збор за инвестиција која директно ќе вработи луѓе во кавадаречкиот регион, односно од Негоитно, Демир Капија, Кавадрарци и сите населени места што гравитираат кон овој регион.

Тој потсети дека оваа инвестиција е резултат на процес кој се води подолг период, а последната средба со оваа комапнија ја имале на Роуд шоуто во Германија каде организирале и посебна работна средба со раководството на компанијата. На таа средба биле поставени многу прашања за детали со кои тие можеби ќе се судрат во иднина. Комуникацијата ја продолжиле и потоа, за да финишира во понеделник со потпишување на договорот со кој постепено ќе се вработат 4.000 луѓе, посочи премиерот Никола Груевски.

 

Би можело да ве интересира

Владата демантира дека премиерот Заев имал контакти или соработка со Пекер

Влада: Идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

Влада: Новите толкувања во речникот се од експертите на ИМЈ, ние само го одржуваме системот

Жарко Настоски

Владата го поддржува рушењето на дивоградбите на охридското крајбрежје

Жарко Настоски

Владата го усвои скратениот полицискиот час, за патниците од Индија и Бразил – 14 дена карантин

Жарко Настоски

Владата ќе основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Жарко Настоски

10 comments

Bukefal 14/07/2012 - 18:28 at 18:28

Рејтинг ПАЖЕ Грујо на велико ЛАЖЕ!

Reply
commanddevil 14/07/2012 - 18:37 at 18:37

BREEEE …KAKO POCNA COBANOV DA LAZE KE MORA DA RAZMISLUVAME ZA VOJNA? ZASTO? PA OD TOLKU ZAINTERESIRANI KOI ,,KE,, GRADELE FABRIKI ..NIE KE NEMAME TOLKU TERITORII ZA DA IZGRADAT FABRIKI. KE MORA SO OKOLNITE ZEMJI DA ,,ZARATIME,, I OKUPIRAME TROA ZEMJA ZA INVESTICIIVE. DURI I TAMOSNOTO NASELENIE ZA ROBOVI KE GI ZEMEME BIDEJKI SITE NASI KE SE VRABOTENI..KE CVETA MED I MLEKO, ABREE…SUVA LEPOTA

Reply
deko 14/07/2012 - 19:56 at 19:56

Dosta be skeptici,ni losa informacija vi cini ni ubava,bre sto narod sme katilj.Ako Grujo laze ke se vidi,ama jas do sega ne sum videl nesto premierot da izlaze,verojatno vie mislite na eks-eks premierot Brane.Abe makedoncinja znam deka sega e tesko no kade ne e,ostavete go konecno raat premierot raat da raboti.Koga imavme premier sto kradese,lazese,majtap si igrase so narodot itn ne cinese i sega obretno od nego sto raboti premier,ne krade,ne laze itn pak ne cini toa e primer za tipicni makedonci

Reply
commanddevil 14/07/2012 - 23:03 at 23:03

joook be……gwujo…ic ne laze?’

epa aj po red…..rece li…nema nitu po edna cena koaliciranje so ahmeti i teroristite na ona?
2. rece li ..nema amnestija za civilnite zrtvi vo konfliktot?
3.nema menuvanje na imewto…vo bukurest pojde so spremeno ime za promena
/////// gledajte ja i slednata epizoda na…zoltko i lutkooo

Reply
Bukefal 14/07/2012 - 22:53 at 22:53

Абе Деко, не трескај глупости, тоа се што кажа -КРАДЕ, ЛАЖЕ, НЕДОЕДУЦИРАН, се однесува на твојот овчар Грујо! Се разбира ти како овца мора да го следиш и браниш! За тоа колку лаже пиши на Google Бесцаринска Економска зона Бунарџик и сите лаги ќе ти бидат прикажани, сите фабрики што он кажа дека ќе се изградат, но не се изградија. Подобар доказ од тоа дека премиерот СУШИ ЛАЖЕ има ли? Се разбира дека нема.

Исто така размисли дали една фабрика што е роботизирана и компјутеризирана ќе има потреба од 4000 вработени? Ќе нема, ако има потреба од вработени ќе и бидат доволни 200-300 вработени! Замисли цела рудници и железарници има 3000 вработени, незамисливо е една фабрика за авто делови да има повеќе од Рудници и Железарници. И ако таа фабрика се градеше ќе се изградеше во Бунарџик, има подобра инфраструктура таму, не се плаќаат никакви давачки (бесцаринска е), простор има за 200 фабрики и работна сила огромна, токму за фабрика како што лажгово сака да каже дека ќе запосли 4000 лица!

Според ова користи го мозокот и не биди предмет на манипулации, навистина кога дозволуваш човек како Грујо (Латас) да те излаже (човеков нема никаков речник, полуписмен е, има уплав од ТВ дуели) паѓаш многу ниско, односно тоа кажува дека и ти имаш слична ниска-забегана интелигенција како него.

Reply
bobistb 15/07/2012 - 00:30 at 00:30

ehe uste kolku vreme ke si gledas sitel tv i latas ke go gledas kaj te dupi u znaes sto a grujo od nego nema da se otkacis ni za narednite 20 godini
pa neka ti e so sreka isto kako da si dobil na loto sdsmOVCO komunjarska

Reply
commanddevil 15/07/2012 - 01:16 at 01:16

eve ja picajzlava…..ajde odi sega doma…ja izebav tvojata . .

Reply
petko 15/07/2012 - 00:06 at 00:06

Djabe mu objasnuvate,ednostavno Deko i takvite kako nego nemaat mozok,Gvujo ne lazel,hahahahahahahahahaha…..

Reply
bobistb 15/07/2012 - 00:27 at 00:27

uste eden zakoraven komunjar

Reply
commanddevil 15/07/2012 - 01:18 at 01:18

ZNACI NAPREDUVAME?? USTE EDEN KOMUNJAR? DA! AMA OSTANA ISTATA BUDALA BOBISTB DA NI GO DUDLA OVDE. KOLKU MU E UBAVO KOGA MU GO NACUKUVAAT ,,KOMUNJARSKIOT,, STO I NA ZENA MU I PREDLOZIL DA PROBA…AMA BC SEKAKVO GJUBRE SO BRKOVI NE TUCAL.

Reply

Leave a Comment

one × 5 =