Димковски: Започна ИПАРД 3 програмата, 97 милиони евра од ЕУ за модернизација на македонското земјоделство

Од:

Ние сме прва земја во регионот којашто започнува со ИПАРД 3 програмата. Имаме неповратни 97 милиони евра од ЕУ, пари за модернизација и дополнителен развој на македонското земјоделство вели претседателот на Комисијата за земјоделие на СДСМ ТРајн Димковски.

– Со помош на ЕУ создаваме нови можности, за многу нови инвестиции за изградба и реконструкција на фарми, оранжерии, амбари, силоси, објекти за земјоделска механизација, објекти и опрема за преработки, за собирање, складирање, ладење, сушење, замрзнување. Од 1 септември веќе започна спроведувањето на новата ИПАРД 3 програма. Една од новостите во новата ИАПРД 3 програма е авансна исплата до 50% од висината на финансиската поддршка, веднаш по потпишување на договорот. Но, крајната цел е нашите земјоделци, нашата економија да доживее напредок, да доживее развој преку остварувањето на полноправното членство во Европската Унија, рече Димковски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Пандов пушта од затворите лица осудени за 27 април

Катерина Ѓуровски

Демант и реакција на Агенција Рејтинг на соопштенијата и прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ

Митева: Дали бизнисот од 10 милиони евра е извор на приходи за сите лаги и лошиот пи-ар на СДС

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ плански создава зависност од кредитирање, ќе ги задолжи граѓаните за три поколенија

(ВИДЕО) Кузеска: Скандал, 20.000 евра чинеле картите за бизнис класа на Мицкоски и министрите во САД

Горан Наумовски

СДСМ: Дали Игор Јанушев пере црни пари на ВМРО-ДПМНЕ, мора да одговара за подарокот од 325.000 евра

Горан Наумовски