Деспотовски: Протоколот за проценка на ризик на компаниите во текот на следната недела

Од:

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски денеска изјави дека Предлог-протоколот за проценка на ризик на компаниите најверојатно ќе биде објавен во текот на следната недела.

– Протоколот за проценка на ризик беше на јавна расправа до четвртокот. Добивме неколку интересни и корисни предлози како може да се надгради. Службите во Фондот за иновации го заокружуваат сето она што е добиено како предлози и забелешки. Најверојатно во текот на следната недела ќе го објавиме финалниот предлог што ќе се применува и веднаш ќе пристапиме кон подготовка на проценката на ризик за она што ни стои во моментот, истакна Деспотовски, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Министерството за финансии.

Би можело да ве интересира

Ќерката на пратеничката Александрова шест месеци прима плата од Фондот за иновации иако мајка ѝ рече дека била волонтер

Индијците изненадени: Проектот на Орданоски е речиси ист со нашиот

Мери Јордановска

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска

Братот на Сашо Орданоски за украдена иновација зел 350.000 евра?

А1он

Фирмата поврзана со Цветанка Ласкова се откажала од грантот за иновации од 300 илјади евра

Маја Илиевска-Пачемска

Грантовите на Фондот за иновации пет месеци во предистражна постапка во обвинителство

Наум Локоски