Цените на нафтата паѓаат, Русија и Саудиска Арабија планираат да ја зголемат понудата

Од:

Цените на нафтата паднаа во почетокот на тргувањето на 29 септември, бидејќи приходите и очекувањата за зголемена понуда од Русија и Саудиска Арабија ги засенија оптимистичките прогнози за побарувачката, објави Ројтерс. Цените на нафтата се намалија за 1% во четвртокот, бидејќи трговците капитализираа од неодамнешните добивки и имаше загриженост за потенцијалното влијание на високите каматни стапки врз побарувачката на нафта.

Русија неодамна ја ублажи забраната за извоз на гориво, првично наметната за да го стабилизира домашниот пазар. Аналитичарите предвидуваат дека овие ограничувања нема да останат на сила уште долго, бидејќи може негативно да влијаат на работењето на рафинеријата и на односите со клиентите. JPMorgan објави дека дестинациите како Турција, Бразил, Мароко, Тунис и Саудиска Арабија биле клучни приматели на руски дизел оваа година.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“