Рецесија во Велика Британија: Фунтата падна на најниско ниво во последните 37 години

Од:

Вредноста на британската фунта денеска падна под симболичната вредност од 1,1 долар и се приближи кон историскиот минимум, последица на загриженоста кај инвеститорите од ситуацијата во јавните финансии и во мигови кога Велика Британија веројатно е навлезена во рецесија.

dobivaj vesti na viber

Британската валута денеска падна за 2,56 проценти во однос на американскиот долар и попладнево се менува за 1,0972 долари, ниво што не е достигнато од 1985 година кога фунтата беше на историскиот минимум од 1,0520 долари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Фунтата на британските аеродроми се продава под едно евро

Наум Локоски

Фунтата со најниска вредност кон еврото по последните осум години

Наум Локоски