Фунтата падна рекордно ниско во однос на доларот

Од:

Фунтата падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот, како резултат на последицата од најголемите даночни намалувања во Велика Британија во последните 50 години.

dobivaj vesti na viber

Во почетокот на тргувањето во Азија, фунтата падна близу до 1,03 долари, пред да заземе одредено ниво за утрово да застане на околу 1,06 долари.

Фунтата исто така беше под притисок поради јакнењето на доларот.

Еврото, исто така, допре 20-годишен минимум во однос на доларот во утринската азиска трговија, поради загриженоста на инвеститорите за ризикот од рецесија како што се приближува зимата без знаци за крај на енергетската криза или војната во Украина.

Би можело да ве интересира

Доларот слабее трета седмица по ред

Застана растот на доларот, еврото се опоравува

А1он

Рецесија во Велика Британија: Фунтата падна на најниско ниво во последните 37 години

А1он

Доларот на највисоко ниво во однос на еврото по 20 години

Ана Ололовска

Еврото е на најниско ниво во последните 20 години, се зголемува стравот од рецесија

А1он

Најслаба вредност на европската валута во однос на доларот во изминатите 20 години