Битиќи: Повиците за онлајн игри на среќа ќе се организираат транспарентно, преку оглас

Од:

Повиците за онлајн игри на среќа ќе се организираат транспарентно, преку оглас на кој ќе се изберат одредени компании, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

Според Битиќи, може да аплицира секој што ги исполнува условите.

-Не знам каде и зошто некој го прочитал ограничувањето дека не дава Владата. Повиците за онлајн игри на среќа ќе се организираат транспарентно, преку оглас на кој ќе се изберат одредени компании кои ќе ги приредуваат онлај игрите на среќа. Секако, секој што ги исполнува условите е повикан да аплицира. Ако сакаме да правиме нешто на неорганизиран начин, тогаш да продолжиме на неорганизиран начин, ако сакаме се уште да гледаме казина во дворовите на училиштата и до верските објекти, да продолжиме тоа да го правиме, но сметам дека штетата е многу поголема, истакна Битиќи, одговорајќи на новинарски прашања по конференцијата „Македонска економија-довербата расте“.

Би можело да ве интересира

Битиќи: Секое нелогично зголемување на цените ќе биде санкционирано

Орце Костов

Во цел западен свет се дозволени игри на среќа, зошто Mакедонија која цели кон ЕУ би била исклучок

Предраг Петровиќ

АПИС: Албанија ги врати игрите на среќа, Македонија сака да ги врати игрите на црно

Орце Костов

Албанија повторно ги дозволи игрите на среќа

Предлози за изменување на Законот за игри на среќа-евтини политички поени кои се закана за буџетот на Северна Македонија

АСОМ: ЕУ го блокираше Законот за игри, Пендаровски ја препозна злоупотребата на ЕУ знаменцето

Горан Наумовски