Бислимоски: БЕГ да ги сторнира сметките за парно бидејќи се пресметани без субвенции за топлинска енергија

Од:

Откако снабдувачот со топлинска енергија БЕГ на скопјани им достави повисоки за 40% наместо со најавеното покачување од 14 отсто, Регулаторната одлука побара од БЕГ да ги сторнира сите сметки кои се испратени до потрошувачите затоа што во нив не била вкалкулирана сумата која Владата ја дава како субвенција за топлинска енергија.

– Изминатите два дена голем број на граѓани до РКЕ поднесуваат поплаки за 40 отсто поголеми сметки . Во овие сметки не е вкалкулирана субвенцијата која Владата ја дава за топлинска енергија. РКЕ бара БЕГ да ги сторнира сите сметки кои се испратени до потрошувачите и да се изготват нови сметки во кои ќе се вкалкулира субвенцијата која ја добиваат граѓаните од Владата.

Средства во буџетот се обезбедени за оваа намена, но ако треба ќе се донесе нова одлука. Потенцирам, сметките се испраќани на 30-31 август, а месецот не беше завршен. Мора да се издадат нови сметки – рече претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски.

Првиот човек на РКЕ сепак вели дека можно е да е дојдено до одреден административен пропуст и да истекол рокот на владината одлука за субвенционирање на топлинската енергија.
БЕГ, иако ги загуби лиценците, се уште управува со парно-греењето се додека Владата не одреди нов оператор до почетокот на грејната сезона.

Би можело да ве интересира

Скопјани ќе плаќаат 29,5 денари месечно повеќе ако ЈП Водовод ја прифати максималната тарифа на Регулаторна

Орце Костов

Бислимоски: Водовод побара да ја поскапиме цената на водата, ние ќе предложиме да се намали

Ана Ололовска

Скопски „Водовод“ бара зголемување на цената на вода за 30 денари, РКЕ предлага седум денари, конечната одлука ја носи Советот на општината

Ана Ололовска

РКЕ: Во јануари нови 26 фотонапонски централи со моќност од шест мегавати

Ана Ололовска

Бислимоски: Во јануари домаќинствата имаат за 14 % просечна заштеда на електричната енергија

Ана Ололовска

Граѓани од населба Автокоманда повторно на протест, незадоволни се од новиот снабдувач со топлинска енергија

Ана Ололовска