Бектеши: Пијалоците ќе се намалат за 10 отсто, производителите доброволно се вклучија во акцијата

Од:

Министерот за економија, Крешник Бектеши се пофали на Фејсбук дека и цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат 10 % во наредниот период откако неколку производители доброволно се приклучиле кон кампањата на Владата.

„Намалување на цените на безалкохлните и алкохолните пијалоци!
Денеска добив неколку писма од нашите домашни производители на минерална вода, сокови, пиво кои ме известија дека доброволно се вклучуваат во кампањата “ГАРАНТИРАНА ЦЕНА” со намалување на цените од минимум 10%!“, напиша Бектеши.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Струјата нема да поскапи, цената останува иста и по 1 јануари

Изгорено грло, повраќале крв откако испиле флаширани пијалоци во Хрватска – ги има ли и во Македонија?

По „гарантирани цени“ ќе се пазари и за Нова година, акции ќе може да прават и производителите

Орце Костов

Ќе се намалат цените на храната, а маркетите наместо 40 отсто ќе имаат рабат од 10 отсто

Орце Костов

Ковачевски тврди дека цените се намалени за 10 до 30 отсто, Статистика објави намалување од само еден процент за август

Орце Костов

Мицкоски: Им фалат пари во буџетот, затоа зголемуваат данок на основни производи