Американските конгресмени го одобрија предлог-буџетот за одбрана за 2022 година

Од:

Претставничкиот дом на САД го одобри нацрт-буџетот за одбрана за фискалната 2022 година во вредност од околу 770 милијарди долари.

За документот гласаа 363 пратеници, а против беа 70. Буџетот допрва треба да биде одобрен во Сенатот, по што ќе биде доставен на потпис до претседателот.

Верзијата на законот, одобрена вчера од конгресмените, беше прелиминарно договорена од двата дома на американскиот законодавен дом. Меѓу другото, содржи одредба за издвојување на 4 милијарди долари за програмата на Европската иницијатива за одвраќање на Русија. Исто така, 300 милиони долари ќе бидат доделени за воена помош за Украина, а уште 150 милиони долари ќе бидат потрошени за „безбедносна соработка со балтичките држави“.

Во исто време, во договорената верзија на нацрт-буџетот беа исклучени иницијативите за санкции против гасоводот „Северен тек 2“, јавниот долг на Русија и можноста за воведување рестрикции за 35 Руси, вклучувајќи руски министри, руски бизнисмени, јавни личности и новинари.

Би можело да ве интересира

„Билд“: САД со нови санкции против Русија доколку ескалира ситуацијата во Украина

А1он

Кремљ: Загрижени сме затоа што САД ги зголемуваат тензиите

Ана Ололовска

Пилот на американски авион скокнал при слетување на носач, повредeни седум морнари

Ана Ололовска

Нед Прајс: Во светот има само еден човек кој знае што подготвува Русија за Украина

Ана Ололовска

САД го тужат Гугл за следење без дозвола од корисниците

Ана Ололовска

Американската амбасадорка во ОН: Руската инвазија на Украина би ја отворила Пандорината кутија

Ана Ололовска