Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Од:

Пандемијата на коронавирусот во наредниот период ќе ги влоши долгорочните фискални перспективи на САД, а јавниот долг во 2050 година би можел да биде речиси двојно поголем од Бруто домашниот производ (БДП), соопшти независниот институт ЦБО.

Освен ако не се променат законите за даноци и потрошувачка, јавниот долг до 2050 година ќе достигне 195 проценти од американскиот БДП, соопшти Институтот во долгорочните прогнози за буџетот. Во ова НВО се вработени поранешни функционери на американската Централна банка (ФеД), Министерството за финансии и Конгресот.

Оваа прогноза САД би ги доближило до нивоата што сега се забележани во Јапонија и Грција, пренесуваат британските медиуми

Шансите се значително влошени од минатата година, кога беше прогнозирано дека американскиот јавен долг во 2049 година се очекуваше да достигне 144 проценти од БДП.

До крајот на оваа година јавниот долг ќе достигне 98 проценти од БДП, додека во 2019 година тој беше 79 проценти, а во 2007 година, непосредно пред избувнувањето на големата финансиска криза, тој беше само 35 проценти од БДП.

Долгот го влошуваат повисоките буџетски дефицити, поврзани со бавното закрепнување од пандемиската криза, повисоките трошоци за камати за нивно финансирање и очекуваниот раст на трошоците за здравствени и социјални програми што ги носи стареењето на населението.

Би можело да ве интересира

Во САД и Франција втор ден по ред рекордни бројки на новоинфицирани

Жарко Настоски

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он

Бугарија и САД потпишаа документи околу 5Г мрежите и нуклеарната енергија

Жарко Настоски

Американската амбасада во Анкара привремено се затвора од безбедносни причини

Жарко Настоски

Универзитет Колумбија: Администрацијата на Трамп можела да спречи смрт од Ковид-19 на 210.000 Американци

Ана Ололовска

Делегација на Министерството за енергетика на САД во посета на Србија: Договорот од Вашингтон носи просперитет за регионот

А1он