Албанија за октомври купи струја за 34 милиони евра

Од:

Албанската електрокорпорација, КЕШ, обезбеди енергија за да ги задоволи потребите на земјата за месец октомври, во вредност од околу 34 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Според податоците, купени се вкупно 74.500 мегавати по просечна цена од 455,24 евра.

До сега КЕШ обезбедуваше струја за најмногу десет дена.

Ова е првпат да обезбеди струја за цел месец што се случува во време кога Владата се повлече од одлуката, која требаше да стапи во сила од вчера. Со неа домаќинствата кои ќе потрошат над 800 киловатчасови месечно требаше да плаќаат поскапа струја за 4,4 пати, односно наместо 9,5 лека 42 лека за квч.

За задоволување на потребите компанијата до сега набавила струја во вредност од 329 милиони евра, а до крајот на годинава планира да потроши 500 милиони евра.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хакерите објавија броеви и разговори од WhatsApp на над 500 илјади албански граѓани

Блинкен и честиташе на Албанија 110-годишнината од независноста и 100 години дипломатски односи

А1он

Албанија одбележува 110 години независност

А1он

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Никола на заедничката седница на албанските и косовските пратеници: Собирањето на сите Албанци во едно собрание некогаш изгледаше како сон

Ана Ололовска

Секој трет имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Ана Ололовска