Започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал

Од:

Во преполната сала на Кинотека вчера вечер започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал.

dobivaj vesti na viber

Отворањето беше одбележано со изложбата на плакати од изминативе 25 години на фестивалот, чиишто автори беа истакнати македонски уметници како Ване Костуранов (2013), Зоран Кардула (2020), Ѓорѓи Деспотов (2018), Таби Азири (2014, 2016), Мери Бакалова (2015), Бојан Кртолица (2012), Димитар Апостолов (2011), Јана Мишева (2009), Филип Кондовски (1999), и други. Од името на фестивалот добредојде на новото издание на фестивалот на публиката и’ посака актерот Павел Маслов.

Потоа публиката имаше можност да го види на извонредниот годинашен кански победник „Триаголнник на тагата“ на режисерот Рубен Остлунд. Уште една проекција на филмот ќе се одржи во четврток (15 септември) во 22 часот.

Вечерва (сабота, 10 септември) во Кинотеката продолжува фестивалската програма со филмот „Вози ја мојата кола“ во режија на Рјусуке Хамагучи, според кратката приказна на Харуки Мураками од збирката „Мажи без жени“. Се работи за патувачки филм зчија тема е љубовта, загубата, прифаќањето и мирот. Две години по неочекуваната смрт на сопругата, познат театарски актер и режисер добива понуда да режира продукција на „Вујко Вања“ на театарски фестивал во Хирошима. По пристигнувањето, театарската компанија му доделува возач бидејќи му е забрането да вози додека му трае договорот. Интимен, разигран и елегантен, филмот „Вози ја мојата кола“ е медитација за убавината на човечката поврзаност и за трансформативната моќ на патувањето. Филмот е суптилен наратив со максимален ефект, а драмата на Чехов потсвесно одекнува како поттекст во заднината. Филмот е добитник е на наградата за најдобро сценарио и на наградата ФИПРЕСЦИ на Канскиот филмски фестивал во 2021 г. и на Оскар за најдобар странски филм во 2022 г.

Во недела (11 септември) публиката ќе може да ги погледне филмовите „Корсет“ и „Римини“ во Кинотеката.

Филмот „Корсет“ е храбрата и субверзивна костимирана драма на режисерката Мари Кројц и ја прикажува царицата Елизабета од Австрија (Сиси) која е на турнеја низ Европа и се обидува буквално и фигуративно да се ослободи од својот ограничувачки живот на кралскиот двор. Таа е идол на многумина заради нејзината убавина и е инспирација за модните трендови. Сиси го слави својот 40. роденден и мора да се бори за да го одржи својот јавен имиџ стегајќи го сè повеќе и повеќе корсетот.

„Римини“ е дел од програмата Авторски филм и е новата мрачна и комична драма, долгоочекуваното враќање кон играниот филм на познатиот режисер Улрих Сајдл. Филмот е портрет на маж што спие со жени за пари и на суров начин го прикажува декадентниот и осамен живот на заборавената ѕвезда на крајот од кариерата, во спектакуларна изведба на харизматичниот австриски актер Михаел Томас. Ова е приказна

за Ричи Браво, некогаш популарна австриска поп ѕвезда, кој сега живее во италијанскиот град Римини и преживува од стара слава. Филмот имаше премиера во главната програма на фестивлот во Берлин.

Во кафе киното „Котур“, со почеток од 19 часот, во рамки на програмата Кинемода ќе се прикаже документарниот филм „Мартин Магиела. Со свои зборови“ кој претставува портрет на славниот дизајнер кого модниот свет го смета за еден од најреволуционерните и највлијателни дизајнери во последните 30 години. По проекцијата ќе се одржи и разговор на Кристина Глигоровска, модна теоретичарка и главна уредничка на познатото модно списание WeAr со гостинката Александра Оленска, модна стилистка и креативна консултантка за модни брендови „Tom Ford“, „Celine“, „Daks London“, „Pringle of Scotland“, и „Vanessa Bruno“ .

Деталниот распоред на програмата погледнете го на www.skopjefilmfestival.com.mk.

Би можело да ве интересира

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ на филмскиот фестивал Tous Courts во Франција

Нова продукција на Пиреј филм

Ана Ололовска

Време е за светскиот звук дома: Музиката на светот на 14. издание на фестивалот во Битола

Tри филмови во трка за најдобар европски филм за млада публика

По десет часа распит ослободен приведениот за бомбите во училиштата

Маја Илиевска-Пачемска

И денешните дојави за бомби биле лажни, МВР приведе скопјанец во врска со заканите

Горан Наумовски