Римското списание Нуови аргоменти во чест на Ацо Шопов

Од:

По повод 98 години од раѓањето на Ацо Шопов, еден од основоположниците на македонската современа поезија, престижното италијанско списание за литература „Нуови аргоменти“ објави избор од девет песни од Шопов, во рубриката „Поетска работилница”.

dobivaj vesti na viber

Изборот, во препев на италијанската поетеса Миа Леконт и македонската италијанистка Анастасија Ѓурчинова, ги содржи песните „Грозомор”, „Има долу една крв”, „Песна”, „Обична улица”, „Молитва за еден обичен но уште непронајден збор”, „Шеста молитва на моето тело”, „Деветта молитва на моето тело” и поемата „Долго доаѓање на огнот”.

Списанието „Нуови аргоменти“ е основано во 1953 година од страна на Алберто Моравиа. Во 1956 година му се приклучува Пјер Паоло Пазолини, кој ќе раководи со списанието од 1966 до 1980 година. Во тој период, особено доаѓа до израз соработката на младата италијанската писателка Дача Мараини, која станува член на раководното тело на редакцијата во 1990 година, а денес е одговорен директор на Нуови аргоменти.

Би можело да ве интересира

Промоцијата на стихозбирката „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски

Ана Ололовска

Музичка промоција на стихозбирката „До сто и една и назад“ од Марко Виденовиќ

Ана Ололовска

Вечер на стихови на два јазика

Ана Ололовска

„Едно лето во Охрид“ – стихозбирка од Саво Костадиновски, поет иселеник во Германија

Ана Ололовска

Трајче Кацаров е лауреатот на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема за 2021 година

А1он

„Кршлива, скршена и други начини како да се стане цела“, англиско-хрватска збирка на стружанката Бистра Кумбароска

Ана Ололовска