aco sopov

Култура

Со промоција на зборникот „Шопов на 11 јазици“ завршува 56. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ

А1он
Во рамките на 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при
Култура

Пендаровски покровител на „2023–Година во чест на Ацо Шопов“

А1он
Претседателот Стево Пендаровски е покровител на чествувањето на 100 годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, што ќе се одбележи со низа настани во
Култура

Римското списание Нуови аргоменти во чест на Ацо Шопов

А1он
По повод 98 години од раѓањето на Ацо Шопов, еден од основоположниците на македонската современа поезија, престижното италијанско списание за литература „Нуови аргоменти“ објави избор