Промовирана аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески

Од:

Националниот сојуз на слепите на Република Северна Македонија денеска ја промовираше аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески, како и звучното месечно списание „Панорама“, кое е гласник на Сојузот за информирање на слепите и слабовидните лица од земјава и од регионот.

Министерот за култура Хусни Исмаили посочи дека Министерството со години ја поддржува издавачката дејност на Националниот сојуз на слепите и оти посветено работат на спроведување на политиките за надминување на различностите, за кршење на бариерите, на намалување на границите и на разликите помеѓу луѓето од каков било вид.

На свеченоста во Националниот сојуз на слепите, организирана по повод 15 октомври-Светскиот ден на Белиот стап се обрати претседателот на Сојузот, Жарко Селковски, а беа промовирани и последните броеви од списанието „Панорама“, соопшти Министерството за култура.

Би можело да ве интересира

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

Концерт во чест на Тоше Проески на „Десет дена Крушевска република“

ВИДЕО: Некогашната менаџерка на Тоше, Љиљана Петровиќ, станува српска „кралица на цвеќето“

Жарко Настоски

Во Крушево одбележани 40 години од раѓањето на Тоше

Жарко Настоски

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

А1он

ВИДЕО: Премиерот Заев присуствуваше на откривање на спомен обележјето и вечното почивалиште на Тоше Проески во Крушево

А1он