Промоција ‘Од ракописот на една жена’

Од:

Во Струмица беше промовирана првата стихозбирка на професорката по англиски јазик и книжевност Катерина Панов Кожаров.

Збирката поезија со наслов ‘Од ракописот на една жена’ беше презентирана во рамките на мултимедијален настан на кој промотори беа проф. д-р Венко Андоновски и меѓународно признатиот поет Никола Маџиров.

‘Запомнете го ова поетско име’ е насловот на рецензијата на Венко Андоновски во која истакнува дека Кожаров е и родена за поетеса и образована за поетеса и тоа на одлична поетска лектира.

Трите циклуси беа претставени во три видео презентации кои ги читаше самата авторка во три различни амбиенти, секој со различна аудитивна и визуелна порака.

Средствата собрани од продажбата на книгата беа донирани на фондацијата ‘Елеуса’ со назнака за доградба на храмот во центарот на Струмица ‘Успение на Пресвета Богородица’.

Би можело да ве интересира

Костадиновска-Стојчевска објасни: Не финансираме фестивал во Косово, туку наши театри кои ќе учествуваат

А1он

Детска интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“ во НОБ

Предраг Петровиќ

Отворање на изложбата „Носиме уметност“

„Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи во НОБ

Во Битола премиера на театарската претстава „Вујко Вања“

Предраг Петровиќ

Објавен романот за деца „Добар ден, тато“ на хрватскиот писател Стјепан Томаш