Промоција на „Аптека“ – збирка поезија од Ивана Харикли

Од:

Збирката поезија „Аптека“ од Ивана Харикли вечерва ќе биде промовирана во МКЦ.

На промотивниот настан, покрај поезија и музика, гостите првпат ќе имаат прилика да бидат дел од #mojmuzej.

-Мој музеј е трансмедијална приказна, која почна од потребата за свесно реобмислување и вкоренување на сопствениот глас како жена од Балкан. Со таа цел, пред речиси три години почнав фокусирано да отпакувам интернализирани вредности, инертни состојби и стереотипни наративи, кои ги доживував околу и низ себе, истакна Харикли.

Настанот е организиран согласно протоколите за организирање настани во затворен простор, бројот на посетители е намален, а носењето маска е задолжително за време на целиот настан.

Би можело да ве интересира

Велешкиот клуб на писатели „Коста Солев Рацин“ на 12. Поетско-сатирична вечер ги собра поетите од повеќе македонски градови

Ана Ололовска

Промоција на „Математичка поезија“ од Даниела Андоновска-Трајковска

Ана Ололовска

Поезија од Тетјана и Сергиј Ѕјуба во издание на „Макавеј“

Ана Ололовска

Промоција на „Меч од мечти“ – збирка песни од Диме Данов

Ана Ололовска

Во Струмица се одржа поетска вечер „Зборот на Конески“

Ана Ололовска

Промовирана поетската збирка „Литературни искри“ 2021

Ана Ололовска