Пригодна слика од Живко Поповски – Цветин за илјадагодишнината на Бигорски манастир

Од:

Сликарот и хуманист Живко Поповски – Цветин создаде пригодна слика по повод илјадагодишнината од основањето на Бигорскиот манастир „Св Јован Крстител“.

– На сликата доминира бројот 1.000. Тоа се златни бројки создадени од акрил на хамер со ширина од 1.000 милиметри и висина 500 милиметри. Во нулите се сместени т.н. два уметнички цветни крстови, а во средината во нулата е македонскиот крст. Сите четири страни се со бордура со златни цветни рози. Сликата ќе биде врамена со златна рамка, изјави за МИА Поповски – Цветин.

Сликата, како што рече, ја работел повеќе денови, и е негова креација и идеја е. Вели дека откако ја созадал сликата, прво ја однел во црквата „Св. Јован Крстител“ во скопската населба Капиштец, а потоа пред редакцијата на „Нова Македонија“. Потсети дека соработува со најстариот весник во земјава „Нова Македонија“ и додаде оти златната рамка е од нив.

Цветин вели дека сликата утре на пладне ќе му ја предаде на бигорскиот старец и игумен, Епископот Партениј, за кога е предвидена и промоцијата на три книги.

Во Бигорскиот манастир утре напладне во организација на МаБиХ – Македонија ќе бидат промовирани книгите „Свештена бигорска обител“ и „Нашите празници“ од група автори, уредена од Вера Благојевиќ – Самарјанин и „Муабетење со умот“ од Нада Алексовска.

На поетско-ликовната манифестација по повод илјада години Бигорски манастир предвидено е да настапат доајенот на нашата забавна музика и кантавтор Драган Мијалковски со „Песна за Патрикот“, оперската певица Серафина Фантаузо, а ќе бидат прочитании делови од книгите.

Би можело да ве интересира

Претставници од Бигорскиот манастир иконата на Св. Георгиј Победоносец ја однесоа во светогорскиот манастир Ксенофонт

Предраг Петровиќ

Во Рим проекција на филмот „1000 години – Сведок на Светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир

Ана Ололовска

Филмот „1000 години сведок на светлината“ на Илија Ико Каров утре ќе се емитува во Рим

Ана Ололовска

Бигорски ги објави текстовите на возобновените божиќни и новогодишни каланди

Ана Ололовска

Бигорски манастир со вонредно соопштение за богослужбата за Света Пасха

Ана Ололовска

Делегација од Бигорски, Рајчица и Пречиста на средба со митрополитот г. Тимотеј

Ана Ололовска