Откажана оперската претстава „Кармен“ што беше најавена за 13 март

Од:

НУ Национална опера и балет Скопје, вечерва соопшти дека ја откажува оперската претстава „Кармен“, закажана на 13 март, 2020 година, согласно препораката на Владата да се продолжи со ограничување на јавните собири и настани.

За продолжување на редовниот репертоар од НУ Национална опера и балет дополнително ќе информираат.

Владата на седницата одржана завчера излезе со препорака до 13 март да се ограничат јавните настани со гости од странство, да нема поголеми јавни собири, а спортските натпревари да се играат одржуваат без публика како дел од превентивните мерки против корона вирусот.

Би можело да ве интересира

Мицко Дамњановски – нов уметнички раководител на Операта

Ана Ололовска

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

Ана Ололовска

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во Националната опера и балет

Ана Ололовска

Концертна изведба на „Травијата“ во НОБ

Ана Ололовска

Гала оперски концерт и „Болеро“ во НОБ

Ана Ололовска

Гала оперски концерт и балет „Болеро“ в петок во НОБ

Ана Ололовска