„Макбет“ со првенците на Операта Борис Трајанов и Весна Ѓиновска-Илкова

Од:

На сцената на Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведена операта „Макбет“ на Верди според трагедијата на Шекспир. Режисер е Марко Спада од Италија, а диригент Шпанецот Диего Гарсија Родригез.

-Можеби една од најзначајните драми на Шекспир, која ги отвора прашањата за човековата психологија, алчност и желбата за власт кои го уништуваат здравиот разум. Ова е оперското дело со кое Џузепе Верди воспоставува уметничка врска со Шекспировите драми, па правејќи бројни исклучоци од традиционалната италијанска опера и промена во личниот музички израз, ни ја претставува приказната за деструктивноста на човековата природа, преку главните ликови на Макбет и Леди Макбет кои на сцената ќе ги донесат првенците Борис Трајанов и Весна Ѓиновска-Илкова, соопшти НОБ.

Ќе настапат и Александар Стефаноски, Никола Стојчески, Катерина Митева, Дејан Стоев, Диме Петров, Борко Биџовски, Марко Гапо, Димитар Кожухаров, хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет.

Сценограф на оперската претстава е Мауро Тинти од Италија, костимограф Раде Василев, а кореографијата е на Олга Панго.

Би можело да ве интересира

Гала концерт „Опера и балет под ѕвездите“ во петок на платото пред НОБ

Ана Ололовска

Нова македонска опера на европската музичка сцена

Ана Ололовска

ВИДЕО: Концертот на Андреја Бочели го гледале скоро 25 милиони луѓе

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Концерт на Андреа Бочели во живо: Да ја прегрнеме оваа ранета планета

А1он

Андреја Бочели со настап во катедралата Дуомо за Велигден

Ана Ололовска

Откажана оперската претстава „Кармен“ што беше најавена за 13 март

Ана Ололовска