Концерт за сите љубители на класичната и фламенго музиката, со гости од САД и Полска

Од:

Денес свечено ќе биде затворен 6-от Меѓународен фестивал за кларинети КЛАРИФЕСТ-Скопје 2024 со концерт на кој ќе настапат гостите од САД и од Полска.

Концертот ќе се одржи во Музејот на македонската борба со почеток во 20 часот, а влезот е бесплатен.

Публиката ќе има уникатна можност да ужива во изведбата на класични дела како и фламенго музика во изведба на Барбара Борович-кларинет (Полска), Дуото ЖАКА од САД во состав Весли Фереира – кларинет и Џексон Вилиамс – гитара и нашата пијанистка Елена Атанасовска-Ивановска.

Би можело да ве интересира

Концерт на познатиот „Хрватски гитарски квартет“ во Скопје

Шопен под отворено небо со Дино Имери

Настап на Дуња Иванова и концерт посветен на Кире Костов во изведба на Биг бендот на фестивалот „Крај Вардарот Џез“

АРЕА подготвени за акустичното, музичко уживање во Филхармонија

Квинтетот на Симон Трпчески и оркестарот „Ајга“ со два концерти во Скопје

(ВИДЕО) Бреговиќ со порака до македонската публика

А1он