Книготека.мк: Преземете бесплатна книга од домашен или странски автор по ваш избор

Од:

Тимот на Книготека.мк во соработка со издавачите „Антолог“, „Бата Прес“, „Или-Или“, „Бегемот“, „Сакам Книги“, „Македоника“ и „Полица“ започна иницијатива за доделување на ваучери за бесплатни е-книги од домашни и странски автори.

Преземањето книги е брзо и лесно и ќе ви овозможи да се оттргнете од телевизијата, дигиталните медиуми и социјалните мрежи и вашето слободно време да го искористите квалитетно во друштво на книга. Книгите може да се преземат од веб-страницата на Книготека.мк и бесплатната апликација за сите мобилни и таблет-уреди на „Android“, што може да се инсталира преку „Google Play“. Дополнително, апликацијата е достапна и за мобилните и таблет-уреди на оперативниот систем „iOS“ и може да се инсталира преку „App Store“.

„Во период кога најважно од сè е да седиме дома и да се грижиме за нашето здравје и здравјето на секој поединец, веруваме дека секому е потребна поддршка да прави нешто што ќе го исполни и расположи. Поттикнати од актуелната ситуација, одлучивме на секој наш читател да му подариме ваучер за една бесплатна е-книга од домашен или странски автор по свој избор. Споделете ја иницијативата со вашите блиски пријатели и семејството и искористете го ова време за читање“, вели Марија Ичокаева.

Книготека.мк располага со околу 300 книги напишани од странски и домашни автори. Апликацијата е бесплатна, сè што треба да направите е да ја симнете на вашиот мобилен или таблет-уред, да се регистрирате и да започнете со читање на најновите е-книги.

Со цел да се овозможи максимална удобност при читањето, е-читачот на Книготека.мк овозможува прилагодување на читањето согласно потребите на корисниците, оттука, како читател можете да изберете фонт и големина на текст, да пребарувате во книгата, да подвлекувате и оставате белешки, како и да ги оценувате прочитаните книги.

Инструкциите за користење на бесплатниот ваучер и преземање на една книга по избор може да го прочитате тука.

Дополнително, следниот месец, сите изданија што ги нуди Книготека.мк ќе може да се купат на 30% попуст. Прокетот Книготека е поддржан од “Фонд за иновации и технолошки развој”.

 

 

 

 

 

Би можело да ве интересира

МОН за доцнењето од три месеци: Авторите немаа интерес да достават предлог учебници

Орце Костов

Десет книги за античката филозофија од академик Витомир Митевски

Излезе петтиот број од книжевното списание „Книжевни елементи“

А1он

Во сите книжарници „Литература.мк“ се слават денови на литературата, овој пат со попусти до 70 отсто

Жарко Настоски

Објавена книгата „Хотел со големо Л“ од Шурд Кајпер

А1он

„Мојата борба“ на Хитлер и други нацистички книги се забрануваат од страна на Амазон

А1он