Караванот на мимозите во Битола

Од:

Битола годинава ќе биде домаќин на караванот на 51-виот Празник на мимозите, кој го организира Општина Хергег Нови, од Црна Гора. Дефилето на градска музика и мажоретки од Херцег Нови, ќе се одржи на 26 јануари, со почеток во 12 часот, а почетна позиција ќе биде Плоштадот Магнолија, каде ќе бидат поставени и штандови, на кои ќе биде промовирана мимозата, симбол на овој град.

Дефилето ќе продолжи по Широк Сокак, а граѓаните ќе имаат ретка можност да видат дел од атмосферата која по Повод празникот на мимозите, се организира секоја година во Херцег Нови.

Херцег Нови е збратимен град со Битола и ова дефиле е резултат на одличната соработка на локалните самоуправи, особено на градоначалниците на двете општини.

Би можело да ве интересира

Со концерт на Владимир Четкар, во Битола завршува фестивалот „Музика од светот“

Ана Ололовска

Негувателка во битолска градинка заразена со коронавирус, во изолација се пет деца и вработени

А1он

Втора иницијатива за изнаоѓање решенија за проблемите на населението во Баир

Ана Ололовска

Министерот Милевски во посета на Битола: Цел ни е да ги подобруваме состојбите и затоа директно помагаме

Ана Ололовска

Општина Битола ќе се вклучи во манифестацијата „Трка за лек“ – „Race for the Cure”

Ана Ололовска

Советот на Општина Битола даде согласност за формирање паралелки со помал број ученици

Ана Ололовска