Јавна дискусија во Владата по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Од:

Во организација на премиерот Оливер Спасовски денеска во Владата ќе се одржи јавна дискусија за промовирање и подигање на свеста за мајчиниот јазик и културната разноликост по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик.

-Јавната дискусија, во која ќе учествуваат и заменикот на претседателот во Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Садула Дураки, директорот на Агенцијата за остварување на правата на заедниците Илхан Рахман, и директорот на Агенцијата за примена на јазикот што го зборуваат најмалку 20 проценти од граѓаните на Република Северна Македонија Илбер Села, е во рамките на подготовките за донесувањето на Програма за покренување на јавната свест за примена на Законот за употреба на јазиците, соопшти владината прес-служба.

Во работниот дел на дискусијата се поканети да учествуваат и гости од општествената и академската заедница од земјата и од странство, како и претставници на граѓански организации.

Би можело да ве интересира

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

(ВИДЕО) Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

Ана Ололовска

Започна снимањето на хрватско-македонскиот филм „Таја носеше црлена шамија“

А1он

Комисијата за заразни болести одобри одржување концерти, наскоро ќе биде објавен и протоколот за работа

А1он

„Денот на Баба Марта“ меѓу десет најдобри европски приказни

Ана Ололовска

Заев: Македонскиот јазик е нашето минато, нашата сегашност и нашата иднина

А1он