„Аптекарот“ премиерно во МОБ

Од:

Комичната опера „Аптекарот“ од Јозеф Хајдн вечер премиерно ќе биде изведена на малата сцена во Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот.

Диригент на претставата е Виктор Митровски, а режијата и сценографијата е на Уши Хорнер од Австрија. Изборот на костими е на Марта Трендафилова и концерт мајстор Климент Тодоровски.

Во премиерната изведба на „Аптекарот“ ќе настапат Дејан Стоев во улогата на Семпронио,  Билјана Ѓуровска – Грилета, Менгоне – Јане Дунимаглоски и Волпино- Николина Јаневска.

Репризата на претставата ќе се изведе утревечер, со почеток во 20 часот на малата сцена во МОБ. Тогаш ќе настапат солистите Зоран Даскаловски, Александра Лазаровска – Василевски, Никола Стојчевски и Николина Јаневска.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Италијанското оперско пеење доби статус на културно наследство на УНЕСКО

Предраг Петровиќ

Оперската претстава „Турандот“ од Џакомо Пучини во Национална опера и балет

Предраг Петровиќ

Успешен настап на Националната опера и балет во Народниот театар во Белград со „Севилскиот берберин“

Ана Ололовска

Традиционален Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2023

Ана Ололовска

„Палјачи“ од Руџеро Леонкавало во Национална опера и балет

Во Националната опера и балет ќе се изведе операта „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи

Горан Наумовски