A1ON Crna Gora www.a1on.me |   Добредојдовте на страната на А1ON.|Среда, Август 27, 2014
Навигација: Почетна » Македонија

Македонија

Без опозиција утврдени нацрт-амандманите на Уставот

Законодавниот дом со 65 гласа „за“, два против и еден воздржан ги утврди нацртите на седумте амандмани на Уставот. Со нив бракот се дефинира исклучиво како заедница меѓу еден маж и една жена, а регистрирањето на вонбрачната заедница да биде исклучиво меѓу еден маж и една жена. Според ВМРО-ДПМНЕ ова било во согласност со сваќањата Читај повеќе

Најавени прекини на струјата на 28-ми и 29-ти август

Поради технички зафати во електросистемот утре, 28 август 2014, од 8 до 15 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од  објектите на место викано Пат за Радишани во општина ...Читај повеќе

ДЗС: Пожар во струшко Горно Татеши и во Албанија на граница со Македонија

Во струшкото село  Горно Татеши попладнево во 14.15 избил пожар на отворен простор  и е опожарена нискостеблеста шума, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). На терен има една екипа ...Читај повеќе

СДСМ: Дали новите кредити на власта се вредностите за кои зборува ВМРО-ДПМНЕ?

„Власта на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ обезбедува само нови кредити, задолжување на граѓаните и зголемување на сиромаштијата. Дали овие нови кредити се вредностите за кои зборува ВМРО-ДПМНЕ? Очигледно постојаното ...Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Со ребалансот се обезбедени дополнителни 17 милиони евра за Коридорот 10

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека со ребалансот се обезбедени дополнителни 17 милиони евра за Коридорот 10 поради интензивирање на градбата. - Истовремено во овој период од годината се реализираа и повеќе ...Читај повеќе

ВИДЕО: Промовирана физибилити студијата за панорамски трамвајска линија „Цареви Кули“

Денеска во просториите на домот на АРМ во Струмица беше промовирана физибилити студијата за изградба на панорамска трамвајска линија „Цареви Кули“, а во рамките на проектот „Грантова шема за ...Читај повеќе

Берово очекува рекорден број гости за утрешниот празник Голема Богородица

За претстојниот верски општински и државен празник Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) денеска и во наредните два дена во Берово се одвиваат голем број културни настани и економски манифестации. Општинското ...Читај повеќе

Повторно украдени регистарски таблички во Грција

Нови два случаја на украдени регистарски таблички  од возила на македонски државјани во Грција биле пријавени вчера,  соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Едниот е пријавен на граничниот премин „Богородица“. Д.П. од ...Читај повеќе

ВИДЕО: Запленети осум килограми хероин на ГП „Богородица“

На граничниот премин Богородица вчера се запленети осум килограми хероин, со што, како што соопшти МВР, е пресечен меѓународен канал од Турција до Македонија со крајна дестинација – западноевропските ...Читај повеќе

УНИЦЕФ со проект за поголемо вклучување на децата со попреченост во образованието

Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје спроведува тридневни обуки за поголемо вклучување на децата со посебни потреби во образованието. Со обуките се опфатени седум училишта, а предавач е меѓународниот експерт за ...Читај повеќе

Цветков: Ќе се разгледаат штетите од „синиот јазик“

Фармерите ќе ги пријават штетите од болеста „син јазик“ кај добиткот по што соодветни комисии ќе ги разгледаат и постапката ќе продолжи согласно законот, рече денеска ресорниот министер Михаил ...Читај повеќе

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress