bazar

Хуманитарен базар за бегалците во Македонија

Хуманитарен базар за бегалците во Македонија

Под мотото „Создади надеж“ денеска во Сули ан во Скопската чаршија ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби изработени од бегалци кои транзитираат или престојуваат во Македонија. Ракотворбите се изработени на 15-те работилници кои беа организирани во февруари и март со цел да им се помогне на мигрантите во справувањето со трауммите […]

Отворен пролетниот базар на домашни ракотворби

Отворен пролетниот базар на домашни ракотворби

Денеска беше отворен традиционалниот „Пролетен базар на домашни ракотворби“, кој се одржува на плоштадот „Филип Втори“. Како дел од базарот беше прогласен и најавтентичниот сувенир, од конкурсот за избор на автентичен сувенир на град Скопје. Така, првото место на овој конкурс и припадна на КСАНТИКА, Кристина Хаџиева (за кујнска даска со мотив од Скопје), на […]

Пролетен базар на домашни ракотворби на плоштадот „Филип Втори“

Пролетен базар на домашни ракотворби на плоштадот „Филип Втори“

Традиционален „Пролетен базар на домашни ракотворби“ ќе се одржи денеска и утре на плоштадот „Филип Втори“ во Скопје. Покровител на манифестацијатa е Град Скопје, а организатор е Занаетчиската комора Скопје. На овој дводневен настан ќе бидат презентирани различни занаети, нивното значење за квалитетот на живеење на граѓаните и што би претставувало човештвото без занаетчиството. Како […]

Солидарен базар на Здружението за еднородителски семејства „Една може!”

Солидарен базар на Здружението за еднородителски семејства „Една може!”

Здружението за еднородителски семејства „Една може!” по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената, од денеска до 7 март организира солидарен базар. На базарот поставен во Скопје Сити Мол, ќе можат да се купат рачни изработки, уметнички дела и природна козметика изработени од членките на здружението. Купувајќи некој од производите се вреднува и поддржува трудот […]

Осмомартовски базар на домашни ракотворби во ГТЦ

Осмомартовски базар на домашни ракотворби во ГТЦ

Осмомартовски базар на домашни ракотворби од 6 до 8 март организира Занаетчиската комора Скопје во соработка со Здружението на сопственици на деловен простор во Градскиот трговски центар и АД ГТЦ. Базарот по повод Денот на жената 8-ми март ќе се одржи во приземјето на Градскиот трговски центар Скопје и ќе биде отворен од 8 до […]

КрафтАРТ Фест во Старата скопска чаршија

КрафтАРТ Фест во Старата скопска чаршија

Триесеттина креативни занаетчии и ракотворци ќе се претстават на овогодинешниот КрафтАРТ Фест што ќе се одржи денеска во хотелот Арка во Старата скопска чаршија. Рачно изработени производи и додатоци, накит, производи од стакло, чанти, модни додатоци… се дел од ракотворбите што ќе бидат изложени и достапни за продажба на овогодинешниот КрафтАРТ.

Пролетен базар на домашни ракотворби

Пролетен базар на домашни ракотворби

На плоштадот „Филип Втори“ во Скопје денеска и утре се одржува Пролетен базар на домашни ракотворби, на кој се изложени домашни ракотворби и практично претставени голем број занаети, како  и нивното значење и влијание врз квалитетот на живеењето на граѓаните. Во рамки на оваа традиционална манифестација годинава се промовираат грнчарскиот занает, изработка на филигран, народни […]

Прв органски базар во Македонија

Прв органски базар во Македонија

Најразлични органски производи ќе бидат понудени на Првиот органскиот базар, што ќе се одржува секој четврток во Скопје Сити Мол. Базарот ќе трае во тек на цела година. Организатор е Скопје Сити Мол, во соработка со програмата ИМЕ спроведувана од „Свисконтакт“ и Швајцарската агенција за развој и соработка, а со поддршка од македонското Министерство за земјоделство, […]

ФОТО: Хуманитарен базар на Германската амбасада

ФОТО: Хуманитарен базар на Германската амбасада

Германски колбас, варено вино, шалчиња и ракавици од домашна изработка, божиќни украси, сето ова можеше вечерва да се купи на хуманитарниот базар, организиран од Амабасадата на СР Германија во Скопје. Средствата и годинава, ќе бидат донирани во хуманитарни цели, онаму каде е најпотребно. Минатата година собраните 480.000 денари беа донирани за реновирање и опремување со […]