Жалбата на Трамп против одлуката на судијата Меркан е одбиена

Од:

Апелациониот суд во Њујорк денеска ја отфрли жалбата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп против наредбата за забрана на штетни јавни изјави и потврди дека судијата Хуан Меркан правилно заклучил дека јавните изјави на поранешниот претседател „претставуваат значајна закана за интегритетот на сведоците и потенцијалните сведоци“.

Трамп побара од судот да ја укине или измени забраната за давање јавни изјави и јавни коментари на поротници, сведоци и други луѓе поврзани со случајот, вклучително и семејството на судијата и обвинителот, освен окружниот обвинител Алвин Браго, извести АП.

Во жалбата, Трамп се обиде да ги оспори ограничувањата на неговата способност да коментира за Метју Коанџело, поранешен функционер во Министерството за правда, кој е дел од тимот на обвинителството и ќерка на судијата Меркан, кој е шеф на фирма за политички консултации која работела за ривал на Трамп Џо Бајден и други демократски кандидати.

Апелациониот суд одлучи дека Меркан „правилно ги одмерил“ правата на Трамп за слобода на говор наспроти „историската заложба за обезбедување правично спроведување на правдата во кривичните случаи“ и правото на лицата поврзани со кривичната постапка да бидат ослободени од закани, заплашување, вознемирување и штета.

Би можело да ве интересира

Трамп: Зеленски е трговец, секогаш кога доаѓа во САД, тој си заминува со 60 милијарди долари

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он

Трамп: Многу од заложниците што ги чекаме не се меѓу живите

Трамп: Ники Хејли би можела да биде во мојот тим

Трамп најави дека ќе ги олесни прописите на Бајден за поседување оружје

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел