Зеленски смета дека средба со Путин најверојатно ќе има

Од:

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска изјави дека најверојатно ќе има средба со рускиот претседател Владимир Путин на која ќе се разговара за конфликтот во источна Украина, додавајќи дека двете страни се „пред финалето“ за нов договор за прекин на огнот.

-Ми се чини дека се оди кон тоа дека оваа средба ќе се одржи, рече Зеленски на настанот по повод 35-годишнината од нуклеарната катастрофа во Чернобил, пренесуваат британските медиуми.

Зеленски додаде дека не сака конфликтната област во Донбас да се претвори во друга „забранета зона“, како што е контаминирано земјиште околу нуклеарна централа.

Би можело да ве интересира

Анализа: Можно ли е мирно решение на украинската криза – и за Путин и Бајден повлекувањето не е опција

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

(ВИДЕО) Бајден: Путин ќе тргне на Украина, одговорот скапо ќе ја чини Русија

Катерина Павлова-Николовска

На барање на рускиот претседател, Путин и Бајден разговараа за актуелни теми

Ана Ололовска

Бајден и Путин телефонски ќе разговараат за актуелните теми

Ана Ололовска

Путин се пофали со успешното пробно истрелување на хиперсонични ракети Циркон

А1он