Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече на дното

Од:

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, одговори на коментарите на украинскиот претседател Володимир Зеленски за забавувањето на западните санкции против Русија во објава на нејзиниот канал на Телеграм.

Таа го цитираше Зеленски кој вчера се пожали дека „темпото на европските санкции против Русија се забавува, а Русија сè побрзо се прилагодува на ограничувањата“. Потоа таа додаде: „Западна Европа паѓа во рецесија и одамна ја изгуби навиката за опстанок. Европа тоне, а Украина ја влече на дното“.

Блумберг вчера објави дека еврозоната може да избегне рецесија по неочекуваниот раст на БДП на крајот на 2022 година, и покрај двоцифрената инфлација и руската инвазија на Украина. Еуростат објави дека во последниот квартал од минатата година бруто домашниот производ пораснал за 0,1%, иако економистите проценија пад од 0,1%.

Би можело да ве интересира

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски