Забранет влез во Кина на неколку американски официјални лица

Од:

Официјален Пекинг денеска соопшти дека ќе забрани влез на територијата на Кина за американските сенатори Марк Руби и Тед Круз, конгресменот Крис Смит и амбасадорот за верска слобода Сем Браунбек поради критиките за политиката на владејачката Комунистичка партија кон малцинствата и верниците.

Претставничката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Џунинг изјави дека „американските активности сериозно ги нарушиле кинеско-американските односи“ и дека Пекинг е решен да го зачува националниот суверенитет на Кина од надворешно мешање во земјата.

– Кина и во иднина ќе има подготвен одговор во согласност со развојот на настаните, рече Хуа.

Би можело да ве интересира

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

А1он

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он

Кина: Двајца оздравени пациенти повторно болни од Ковид-19, шест месеци од првата инфекција

А1он

Во Кина откриени пакети со шкампи од Еквадор, контаминирани со коронавирус

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

Во Индонезија почна тестирањето на кинеска вакцина за коронавирус

А1он