Вонредна состојба во Сибир, температури до минус 52 степена

Од:

Во Сибир температурите достигнаа до минус 50 степени Целзиусови, поради што во некои области е воведена вонредна состојба.

Учениците во голем број училишта се на принуден распуст.

Поради временските услови, има проблеми и во воздушниот и во патниот сообраќај.

Според соопштението од неколку аеродроми, летовите доцнат и до седум часа, а во северен Сибир, воздушниот сообраќај е целосно затворен.

Во Новосибирск, каде температурата изнесува од минус 32 до минус 35 степени, дневно се откажуваат десетици автобуски линии.

И во источниот дел на Сибир се очекуваат екстремно ниски температури.

Хидрометеоролошкиот завод во Транс-Бајкалската област, каде што се предвидува температура до минус 52 степена, издаде предупредување за бура.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Во најстудениот град во светот е минус 50 степени

Во село во Јакутија температурата се спуштила до минус 61 Целзиусов степен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во рафинерија во Сибир, двајца загинати

Најмалку 10 загинати во пожарите во Сибир – ги шири силниот ветар

Ана Ололовска

Разорни пожари во Сибир, има загинати

Ана Ололовска