Во железничка несреќа во Индија: Најмалку 30 луѓе загинаа, над 179 се повредени

Од:

Во судир на два воза во источната индиска држава Одиша, повредени се најмалку стотина луѓе, јавува Би-Би-Си. Според информациите на порталот India Today, досега бројот на повредени е 179.

Речиси 50 возила на брза помош се испратени на местото на настанот, рече државниот секретар.

Ројтерс јавува дека загинале најмалку 30 луѓе.

Индискиот премиер Нарендра Моди на Твитер објави дека е потресен од несреќата и дека неговите мисли се со семејствата на жртвите.

Би можело да ве интересира

Османи во Њу Делхи се сретна со потпретседателот на Индија, Дханкар

(ВИДЕО) Бес во Индија поради снимка: Наставничка ги тера децата да тепаат соученик муслиман

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се урна скеле во Индија, најмалку 26 работници загинаа

(ВИДЕО) Историски подвиг за Индија: Вселенското летало слета на Месечината

Катерина Ѓуровски

ВО ЖИВО: Индиското летало се обидува да се спушти на Месечината

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Историски потфат на Индија: Нејзиното вселенско летало слетува на Месечината

Катерина Ѓуровски