Во Турција 11 лица осудени на доживотен затвор поради обидот за преврат

Од:

Судот во Истанбул денеска изрече доживотни затворски казни за 11 поранешни припадници на жандармеријата во Истанбул, кои се товарат за учество во обидот за воен удар пред три години, за чија организација официјална Анкара го сомничи имамот Фетулах Ѓулен.

Кривичниот суд во Истанбул изрече пресуди за 39 обвинети поранешни припадници на турската жандармерија, кои се товарат за учество во обид за пуч и членство во организацијата на Ѓулен.

За единаесет првообвинети Судот изрече доживотни затворски казни, обвинувајќи ги за членство во „терористичка организација“ и „обид за уривање на уставниот поредок во Турција“.

Анкара тврди дека организацијата на приврзаниците на Ѓулен е одговорна за обидот за преврат во ноѓта на 15 јули 2016 година. Фетулах Ѓулен се наоѓа во самонаметнат егзил во САД, а Турција постојано бара негова екстрадиција.

Би можело да ве интересира

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во судири со курдските милитанти

Ана Ололовска

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници, 30 приведени

САД бараат Турција да ги прекине гасните истражувања кај Кипар

Ана Ололовска

Сириските авиони изведоа напади врз турскиот конвој во Идлиб

Ана Ололовска

Турски воени единици се упатија кон сирискиот град Саракиб

Ана Ололовска