Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Од:

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“.

За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Вкупно има 11,7 милиони заразени и повеќе од 252.000 починати во САД.

Властите ги повикаа граѓаните на САД следната недела, за Денот на благодарноста, да не патуваат поради ширењето на вирусот.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусам нареди воведување т.н. полициски час од утре во поголемиот дел од таа американска сојузна држава, по зголемувањето на бројот на нови случаи на коронавирус.

Наредбата, која ќе биде во сила еден месец, го ограничува бројот на луѓе на домашни собири и активности надвор од домот.

Полицискиот час ќе трае од 22 до 5 часот наутро, а новите мерки ќе опфатат 94 отсто од жителите на Калифорнија, пренесува Си Ен Ен.

Би можело да ве интересира

16 години затвор за Тешеира кој објави воени тајни на САД за руската војна во Украина

(ВИДЕО) Невин Американец е ослободен после 30 години затвор

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Исчезна петгодишно девојче на Флорида, полицијата ја пронајде во мочуриште

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во престрелка во Орландо