Во Москва е издадено предупредување поради можно торнадо

Од:

Жителите на Москва се замолени да се воздржат од излегување надвор при лоши временски услови денеска поради обилните врнежи кои се очекуваат во руската престолнина, соопшти Телеграмскиот канал на групата општински служби.

„Во главниот град денеска се очекуваат екстремно интензивни врнежи од дожд, постои можност за торнадо… Ги молиме граѓаните да се воздржат од излегување на улица при лоши временски услови, да бидат крајно внимателни, да не се кријат под дрвја, да не паркираат автомобили во близина тие, строго се придржуваат до ограничувањата за брзина и растојание“, се наведува во пораката, пренесе РИА Новости.

Во Москва во некои делови веќе врне силен дожд, а шансата за торнадо важи за периодот од 12 до 17 часот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Торнадо уриваше згради како кули од карти, има загинати, 88 повредени

Во Москва втор ден по ред е соборен температурниот рекорд

Балтичките земји ја повикаа ЕУ да изгради одбранбена линија со Русија и Белорусија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на жртвите во пожарот близу Москва, луѓето во паника скокнале од прозорците на запалената зграда

(ВИДЕО) Најмалку двајца загинати во големиот пожар во зграда во близина на Москва

(ВИДЕО) Во близина на Москва гори Институт, во зградата има луѓе

Горан Наумовски