Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар

Од:

Во округот Лос Анџелес во американската сојузна држава Калифорнија е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар кон главниот автопат и околните згради.

Пожарот зафатил површина од 14,5 квадратни километри во близина на автопатот 5 во близина на Горман, околу 100 километри северозападно од Лос Анџелес, соопшти Калифорниското одделение за шумарство и заштита од пожари.

Пожарот избувнал во саботата околу 14 часот по локално време, а гаснењето го отежнува ветерот кој достигнува брзина од 100 километри на час, јавува Лос Анџелес Тајмс.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пожар на аеродром во Њујорк, се вклучија алармите, се евакуираат патниците

Пожар зафатил неколку куќи во струмичко Ново Село, во гаснењето ангажирани и два хеликоптера

Пчелар од струмичко предизвикал пожар, при гаснењето добил изгореници

Пожар во беровската месност Безгашчево

По тринаесет дена пожарот кај Серта е целосно изгаснат

Повеќе од десет активни пожари, нема опасност по населени места

Горан Наумовски