Во израелските напади врз Либан загинаа 11 цивили, меѓу кои шест деца

Од:

Единаесет цивили, вклучително и шест деца, беа убиени во израелските напади низ јужен Либан во средата, изјавија директорот на болницата и три либански безбедносни извори.

Со овие напади Израел одговори на ракетниот напад на либанската милитантна група Хезболах во кој загина војник. Четворица борци на Хезболах се убиени во одвоени напади, соопштија од групата и безбедносни извори, објави „Тајмс оф Израел“.

Една жена и нејзините две деца беа убиени во израелски напад врз селото Ал-Савана, соопштија два безбедносни извори.

Уште четири деца, три жени и еден маж загинаа во израелскиот напад на зграда во градот Набатие, а седум лица се ранети, соопшти директорот на градската болница Хасан Вазни и уште три безбедносни извори.

Хезболах и Израел разменуваат оган долж израелско-либанската граница повеќе од четири месеци, откако либанската терористичка група почна да лансира ракети преку границата за поддршка на Хамас.

Би можело да ве интересира

Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан

ВИДЕО: Во Иран и во Либан по улици се прославуваше нападот над Израел

Катерина Ѓуровски

Израел ги нападна позициите на Хезболах во источен Либан

Најмалку седум загинати во израелскиот напад врз јужен Либан

(ВИДЕО) Израел објави снимка: Испалија 30 ракети, Железната купола пресретна третина

Катерина Ѓуровски

Командант на Хезболах меѓу 10-те жртви на израелскиот напад во Либан