Во Израел се одржаа демонстрации за ослободување на заложниците, уапсени 33 лица во Тел Авив

Од:

Низ Израел се одржаа демонстрации со барање израелската влада да ги ослободи сите заложници кои ги држеше палестинската милитантна група Хамас, а израелските медиуми објавија дека полицијата во Тел Авив уапсила 33 лица.

Полицијата во Тел Авив мораше да ги растера демонстрантите со водени топови, а помирни протести се одржаа и во Ерусалим, Цезареја и Херцлија, пишува Тајмс оф Израел.

Неколку часа откако армијата објави дека четворица заложници се спасени живи во централниот дел на Појасот Газа, демонстрантите во Тел Авив и ширум земјата побараа нови избори и враќање на сите заложници од Појасот Газа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер