Во Италија: Лав избега од циркус, се молат жителите да останат дома

Од:

Жителите на италијански град во близина на Рим денеска беа повикани да останат дома за да избегнат средба со лавот кој побегнал од локалниот циркус и по кој полицијата активно трага.

Алесандро Грандо, градоначалникот на Ладисполи, град со околу 40.000 жители, објави предупредување на социјалните мрежи, велејќи дека полицијата им помага на вработените во циркусот да го бараат животното.

„Лавот избега од циркусот“, напиша тој, прецизирајќи дека ѕверот бил забележан во близина на поток кој се наоѓа во близина на циркусот.

„Ве молиме бидете многу внимателни и избегнувајте излегување до понатамошно известување“, предупреди тој.

Очекувајќи можни тужби, Грандо појасни дека не одобрил присуство на циркус во градот, но дека нема овластување да го спречи тоа.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во Италија

Смог го покри Милано, воведени се ограничувања: „Излезете што помалку“

(ВИДЕО) Најмалку тројца загинаа во несреќен случај во Фиренца

Горан Наумовски

Во Италија: Тинејџерка отиде на прошетка и не се врати, пронајдена е мртва во планина

Снежна лавина во Италија затрупа двајца планинари

А1он

(ВИДЕО) Експлозија во Рим: Тројца извлечени од под урнатините