Во источна Кина највисоко ниво на тревога поради поплави

Од:

Властите во Кина денеска го подигнаа нивото на тревога поради поплавите во источниот дел на земјата, каде тече реката Хуај, а состојбата е сериозна бидејќи по неколкудневните обилни дождови повторно се очекува силен дожд, пренесуваат странските агенции.

Илјадници километри долгата река тече низ поголемите земјоделски и индустриски центри во провинциите Хенан, Анхуеј и Џангсу, а нивото на водата на десет акумулациски езера по нејзиниот тек го надмина безбедносното ниво за дури 6,85 метри, соопшти надлежната комисија на кинеското Министерство за водни ресурси.

Дел од Кина што ја опфаќа областа од градот Чункгинг, во југозападниот дел на земјата, до Шангај, кој се наоѓа на источниот брег, е зафатен со поројни дождови веќе две недели.

epa08551604 Paramilitary policemen evacuate residents in a flooded residential area in Wanzhou in southwest China’s Chongqing Municipality, China, 16 July 2020 (issued 17 July 2020). The floodings in July have affected over 20 million people in China, causing 23 deaths or missings. EPA-EFE/ZOU MOU CHINA OUT

Неколку региони долж реката Јангце, вклучувајќи го градот Вухан и провинцијата Џангкси, каде се наоѓа најголемото слатководно езеро во Кина, прогласија највисок степен на предупредување за поплави. Властите предупредуваат дека поради истовремените поплави по должината на реките Јангце и Хуај, како и во близина на езерото Тај, може да се надминат максималните капацитети на акумулациските езера.

Би можело да ве интересира

Тајвански авиони ловци пресретнаа кинески авиони

Ана Ололовска

Кина почна со воени вежби во време на посета на американски официјален претставник на Тајван

Ана Ололовска

Првиот авион од странство по цели осум месеци слета на аеродромот во Вухан

А1он

СТО: Повеќето американски царини на стока од Кина се нелегални

Ана Ололовска

Борел: Се враќаат големите империи од минатото, Русија, Турција и Кина

Ана Ололовска

Кинески град под карантин поради тројца инфицирани со Ковид-19

Ана Ололовска