Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

Од:

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво.

Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Од епидемијата најпогодена е западната индска држава Махараштра, а во главниот град на Индија, Њу Делхи пријавени се најмалку 38.958 пациенти.

Индија е на четврто место по бројот на заразени во светот, по САД, Бразил и Русија.

Со новиот коронавирус во светот инфицирани се 7.888.961, од кои 432.696 починаа, а оздравеле 4.051.154 луѓе.

Би можело да ве интересира

Заврши најскапата свадба на светот: Веселбите траат од март

Индија: 34 лица починаа, а 80 завршија во болница откако пиеле отровен алкохол

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се судрија возови во Индија, најмалку 15 загинати

(ВИДЕО) „Пекол“ на денот на изборите во Индија: Луѓе умираат

Соборен рекорд: Измерени 52 степени

(ВИДЕО) Најмалку деветмина загинати, а 64 се тешко повредени во експлозија во хемиска фабрика во Индија