Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

Од:

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво.

Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Од епидемијата најпогодена е западната индска држава Махараштра, а во главниот град на Индија, Њу Делхи пријавени се најмалку 38.958 пациенти.

Индија е на четврто место по бројот на заразени во светот, по САД, Бразил и Русија.

Со новиот коронавирус во светот инфицирани се 7.888.961, од кои 432.696 починаа, а оздравеле 4.051.154 луѓе.

Би можело да ве интересира

Тајланд ќе мижи пред стварноста, владата забрани вести што кажуваат колку лошо се справува со пандемијата

Жарко Настоски

Њујорчани од денеска добиваат по сто долари ако се вакцинираат

Жарко Настоски

Вакцинирани се над половина од планираните 2,2 милиони граѓани во Албанија

Жарко Настоски

Во Чешка дополнителни два дена годишен одмор за државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19

Ана Ололовска

Бајден наложи строги правила за вакцинација за федералните службеници

Ана Ололовска

Масовно посетен фестивалот Лолапалуза во Чикаго, експертите загрижени поради ширењето на вирусот

Ана Ололовска