Во бродска несреќа во Нигерија се удавија 38 лица

Од:

Најмалку 38 лица загинаа кога брод потона во источно-централна Нигерија, јавија влаидни извори, пренесе ДПА.

Претседателот Мухамаду Бухари доџна синоќа соопшти дека инцидентот е „уништувачка трагедија“.

Само двајца од 40 патници успеале да го преживаат бродоломот, што се случил во понеделникот на реката Кирфи, во државата Баучи, изјави локалниот претставник Бапах Абду Бадара.

-Група луѓе се обидела да ја мине реката со стар брод, и покрај тоа што таа се излеала по обилните врнежи од дожд, изјави Бадара, пренесе ДПА.

Би можело да ве интересира

Нигериската војска ослободи 25 деца

Во Нигерија откриена „фабрика за бебиња“, спасени трудници и бебиња

Ана Ололовска

Нигерија: Пронајдените робови сведочат за безмилосната тортура

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободи над 300 луѓе, претежно деца, врзани со синџири

Јужна Африка привремено ги затвори дипломатските мисии во Нигерија

Ана Ололовска

Нигерија ќе ги евакуира своите државјани од Јужна Африка

Ана Ололовска