Во бродска несреќа во Нигерија се удавија 38 лица

Од:

Најмалку 38 лица загинаа кога брод потона во источно-централна Нигерија, јавија влаидни извори, пренесе ДПА.

Претседателот Мухамаду Бухари доџна синоќа соопшти дека инцидентот е „уништувачка трагедија“.

Само двајца од 40 патници успеале да го преживаат бродоломот, што се случил во понеделникот на реката Кирфи, во државата Баучи, изјави локалниот претставник Бапах Абду Бадара.

-Група луѓе се обидела да ја мине реката со стар брод, и покрај тоа што таа се излеала по обилните врнежи од дожд, изјави Бадара, пренесе ДПА.

Би можело да ве интересира

Во Нигерија околу 70 војници убиени во заседа на екстремисти

А1он

Во експлозија во Лагос загинаа најмалку 15 лица

А1он

Самопрогласен пастор осуден на 34 години затвор поради сексуално злоставување

Ана Ололовска

Во Нигерија речиси 60.000 бегалци од Камерун

Ана Ололовска

Нигериски екстремисти запалија возила, убиени 30 лица

Ана Ололовска

Исламски екстремисти ослободија во Нигерија хуманитарни работници

Ана Ололовска