Во Аргентина, куќа се урна поради пет тони отпад на покривот, загинаа четири момчиња

Од:

Четири момчиња загинаа во рушење на куќа во Аргентина на 8 јануари. Жртвите се четиригодишните близнаци Бенисио и Ноа Ниси и нивните браќа Лоренцо дел Рио (6) и Сантино Хардој (10). Инспекторите претпоставуваат дека до уривање на куќата во Ел Јагуел, во провинцијата Буенос Аирес, дошло затоа што момчето на нивната мајка неколку часа пред инцидентот ставил пет тони градежен отпад на покривот од куќата.

51-годишниот сопственик на куќата Каталино Даниел Лопез е осомничен дека го користел рамниот покрив на куќата за складирање на отпад. Семејството се преселило во куќата на Лопез само две недели порано. Лопез се соочува со обвинение за тешко убиство од небрежност, а за време на испрашувањето го искористил правото да молчи, пишува Дејли Мејл.

15-годишникот преживеал

„Моите четири деца починаа, се чувствувам како да умирам. Не сакам повеќе да живеам. Моите близнаци Бенисио и Ноа, и Лоло и Сантино, сите отидоа во рајот. Ме оставија, ангелите на мама, кажете ми дека сето ова е само кошмар“, напиша на социјалните мрежи Памела Ниси, мајката на момчињата.

37-годишната Памела има уште два сина на возраст од 15 и 18 години. Најстариот не живее со нив, но 15-годишниот Валентин бил во куќата во моментот на уривањето. Преживеал бидејќи забележал како паѓа прашина од таванот и отишол да и каже на мајка си што се случува пред да попушти покривот од куќата.

Би можело да ве интересира

Најмалку 60 демонстранти се повредени на протестите во Буенос Аирес, полиција употребила гумени куршуми и солзавец

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Десетици повредени на антиреформските протести во Буенос Аирес

Свештеник e обвинет за убиство и тортура во Аргентина, Италија не сака да го екстрадира

Милеи отпушта 5.000 владини службеници: Протестите нема да го премислат

А1он

Во Уругвај и Аргентина: 16 загинати во силно невреме

ВИДЕО: Силно невреме погоди крајбрежен град во Аргентина, најмалку 13 загинати

Катерина Ѓуровски