(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Од:

Катажина Јакубовска (48) од Полска постави нов Гинисов рекорд откако стоеше во кутија полна со мраз три часа, шест минути и 45 секунди. Овој пат е нешто помалку од рекордот кај мажите што го имаше нејзиниот сонародник, Ксистоф Гајевски (три часа, 11 минути и 27 секунди).

Катажина работи како дизајнерка, а со овој подвиг сакала да инспирира и други жени.

„Верувам дека имаме голема сила. Сакав да докажам дека ако сакаме нешто, можеме да го направиме тоа“, рече таа.

Пред да влезе во „замрзнатата“ кутија, таа беше подложена на низа лекарски прегледи, за експертите да се уверат дека тоа нема негативно да се одрази на нејзиното здравје.

Катажина истакнува дека за време на престојот во мразот (била во костим за капење) не почувствувала болка или непријатност.

„Студот не ми е пречка, можам да најдам топлина во него. Можам да контролирам во што сум и мојата глава знае кога да го испрати вистинскиот сигнал“ изјави Јакубовска.

Би можело да ве интересира

Полска: Претреси на неколку локации кои се дел од истрагата за наводна руска шпионажа

Горан Наумовски

Пијан провалил во козметички салон во Полска и заспал, го разбудила полицијата

(ВИДЕО) Тепачка, солзавец и шок бомби: Полициска пресметка со земјоделците во Варшава

Полска: Подготвени сме да го браниме НАТО од секаков напад

Тенк прегази двајца војници во Полска: Едниот загина, другиот во критична состојба

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

Горан Наумовски