(ВИДЕО) Зеленски: Киев ќе ја победи Русија

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им порача на Украинците дека Киев ќе ја победи Русија и ќе постигне праведен мир „против сè“, додека продолжувањето на клучната американска воена и финансиска помош е неизвесно. Зеленски ја пренесе својата порака со необично утро видео на кое се гледа како шета низ Киев кон споменикот на паднатите украински борци, на денот кога земјата го одбележува споменот на своите вооружени сили.

– Беше тешко, но издржавме – рече Зеленски, кој се снимал со својот мобилен телефон додека одел од својата канцеларија до споменикот во центарот на главниот град.

„Сега не е лесно, но се движиме. Без разлика колку е тешко, ќе стигнеме таму. До нашите граници, до нашиот народ. До нашиот мир. Само мир. И покрај сè“, нагласи украинскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Кремљ тврди: Соборени 38 беспилотни летала над Крим

А1он

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Средба на премиерот Џафери со претседателот Зеленски во Тирана: Потпишана Заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

(ВИДЕО) Пендаровски – Зеленски: Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски