ВИДЕО: Заложничка драма во банка во Франција, напаѓачот држи заробени неколку клиенти

Од:

Околу 17 часот, во центарот на францускиот град Ле Авр во Нормандија минувачите беа сведоци на заложничка драма.

dobivaj vesti na viber

На булеварот де Стразбур, вооружен маж упадна во просториите на банката БРЕД каде се наоѓале седум клиенти.

Според информациите што ги пренесуваат француските медиуми, три лица се уште се држат внатре во банката, а останатите тројца биле ослободени од напаѓачот.

Од банката успеал да побегне и 53-годишен маж.

Напаѓачот има неколку барања, а тие, како што пренесе локалното радио Франс, би можеле да бидат од верска природа.

Пред банката мобилизирани се голем број полициски сили, а забележано е присуство на специјалци за брза интервенција.

Би можело да ве интересира

Повлечено млекото за бебиња „Кандиа“ од сите продажни места во Франција

Ана Ололовска

Се очекуваат откажувања на летови поради штрајкот на француските контролори на летање

Ана Ололовска

Раст на инфлацијата во Франција во август

А1он

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

Париз штеди енергија, Ајфеловата кула ќе ги гаси светлата еден час порано

Ана Ололовска