ВИДЕО: Загина иранскиот претседател, нема преживени во хеликоптерот на Раиси

Од:

Потврдено е дека иранскиот претседател, министерот за надворешни работи и уште неколку Љуби загинале во хеликоптерската несреќа, јави Државната телевизија.

„Нема знаци на живот и хеликоптерот на претседателот Ебрахим Раиси“, објави државната телевизија која малку подоцна соопшти дека е потврдена смртта на сите во хеликоптерот. Веста за смртта ја потврди и потпретседателот Мохсен Мансури на социјалната мрежа Х.

Ројтерс објави дека хеликоптерот целосно изгорел во падот.

Објавени имињата на некои од загинатите во хеликоптерската несреќа, освен иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан.

Државната новинска агенција ИРНА наведува дека во хеликоптерот биле и ајатолахот Мохамед Али Ал-е Хашем, имамот за петочната молитва во градот Табриз и генералот Малек Рахмати, гувернер на иранската провинција Источен Азербејџан. Убиен е и командантот на единицата за заштита на претседателот, Сардар Сејед Мехди Мусави.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран и Шведска разменија затвореници

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

Ким Јонг-ун испрати сочувство до Иран: Раиси беше извонреден државник и близок пријател

ВИДЕО: Ќерката на убиена Иранка ја прослави смртта на Раиси со алкохол и босанска песна

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси