(ВИДЕО) За масакрот во Москва уапсен е татко и неговите двајца синови, им помагале на терористите

Од:

Уапсени се уште тројца осомничени во врска со терористичкиот напад во петокот во Москва во кој загинаа 137 лица. Браќата Аминчон и Диловар Исломов, како и нивниот татко Исроил Исломов, денеска се појавија пред судот во Басман обвинети за помагање и поттикнување тероризам и ќе бидат во притвор во високобезбедносен објект до 22 мај.

Тие се обвинети дека биле дел од ќелијата на ИСИЛ што го изврши нападот и помогна во планирањето на бегството на вооружените напаѓачи кои отворија оган врз посетителите на концертот во центарот „Крокус“ во близина на Москва.

Диловар Исломов е претходниот сопственик на белиот автомобил „рено“ со црн покрив за кој властите тврдат дека бил возило за бегство на напаѓачите. Таткото и синовите се обвинети за заговор со еден од другите наводни напаѓачи, Шамсидин Фаридуни.

ТАСС јавува дека е уапсен и Киргистанецот Алишер Касимов, кој наводно им изнајмил стан на извршителите на терористичкиот напад. Касимов е роден во градот Ош. Тој е руски државјанин и има три деца. Тој е сопственик на кафуле во Красногорск, пишува ТАСС.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Лажен аларм во театарот „Бољшој“ во Москва, евакуирани над 2.000 луѓе

Горан Наумовски

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема воена парада на Црвениот плоштад во Москва

Четворица тинејџери под истрага за нападот на германскиот пратеник Матијас Еке

Спасувачките тимови на мотоцикли ќе почнат да патролираат во Москва

Судот во Москва му одредил притвор на продуцент на Ројтерс

Горан Наумовски